راهنمای جامع داوطلبان آزمون وکالت

 سوال اول :آیا می توانم در آزمون وکالت شرکت کنم ؟

عزیزانی می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند که حتما" شرایط زیر را داشته باشند  :

1)        مدرک تحصیلی :

1-       مقطع تحصیلی :

1.        داوطلب آزمون وکالت  لزوما" باید لیسانس یا گواهی موقت پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی  یکی از  رشته های حقوق – فقه و مبانی حقوق – الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی را داشته باشند .

2.       عزیزانی که دوره کارشناسی رشته های غیر مرتبط با حقوق را تحصیل کرده اند اما مدرک کارشناسی ارشد آنها حقوق یا رشته های دیگر مجاز به  شرکت در آزمون وکالت است مجاز به شرکت در آزمون نیستند .

2-     زمان اخذ مدرک :

1.        داوطلب باید مدرک لیسانس یا گواهی موقت پایان تحصیلات خود را تا زمان آگهی ثبت نام ( معمولا" اوایل مهر ) سالی که میخواهد در آزمون شرکت کند را داشته باشد .

2.       در کل با توجه به روند سال تحصیلی میتوان گفت داوطلب باید  تا انتهای شهریور ماه سالی که که میخواهد در آزمون شرکت شرکت کنند باید حد اقل گواهی موقت فارغ التحصیلی را دریافت نموده باشند .

3-     رشته های مجاز به شرکت در آزمون وکالت :

1.         فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی یکی از  رشته های حقوق – فقه و مبانی حقوق – الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی مجاز به شرکت در آزمون وکالت هستند  .

2.       همچنین طلابی که دارای سطح حوزوی معادل لیسانس(طبق معیارهای شورای عالی انقلاب فرهنگی ) دارند  مجاز به شرکت در آزمون وکالت هستند .

3.        سایر رشته ها هر چند مرتبط با حقوق از قبیل علوم سیاسی  یا الهیات گرایشهای غیر از فقه و مبانی حقوق اسلامی و کلا" غیر از رشته های عنوان شده در بند 1 و 2  نمی توانند در آزمون وکالت شرکت نمایند .

2)       کارت پایان خدمت برای  برادران

1-       برادرانی که داوطلب آزمون وکالت هستند در هر مقطع تحصیلی  باید تا زمان ثبت نام ( اوایل مهر ) حتما" کارت پایان خدمت یا معافیت یا کفالت یا هر مدرک دیگری که فراغت آنها را از خدمت مقدس سربازی اثبات کند را در دست داشته باشند .

سوال دوم  : من شرایط مدرک تحصیلی و خدمت سربازی را دارم و یا می توانم تا زمان ثبت نام حائز شرایط شرکت در آزمون شوم  از کجا شروع کنم ؟

در جواب این سوال  مراحل زیر را طی کنید :

1)       شما باید از هم اکنون شروع به کسب آمادگی علمی برای آزمون کنید این امر خود مراحلی دارد :

1-      آشنایی با کلیاتی از آزمون وکالت

1.        آزمون وکالت در مقطع کنونی بعنوان  پر طرفدار ترین  آزمون شغلی حقوقی مطرح است  سال 90 تعداد 36000 نفر داوطلب این آزمون بودند بنابراین کسانی که وارد پروسه آزمون وکالت می شوند  با رقابتی سخت و سنگین روبه رو هستند .  که به هیچ وجه نباید آنرا دست کم بگیرند .

2.  نحوه برگزاری این آزمون بر اساس اعلام ظرفیتها از سوی کانون وکلای دادگستری بصورت محلی است یعنی داوطلبان حوضه هر کانون فقط با داوطلبان همان حوضه رقابت می کنند . برای مثال سال گذشته در کانون آذزبایجانشرقی 2800 نفر شرکت کرده بودند و این کانون 100 نفر ظرفیت پذیرش داشت از میان 2800 نفر 100 نفری که رتبه 1 الی 100 را کسب نموده بودند  قبول شدند . بطور متوسط  نسبت به ظرفیتهای کانونهای مختلف از هر 10 الی 20 نفر یک نفر قبول میشوند . این تعداد در برخی کانونها کمتر و در برخی بیشتر است . سنگین ترین رقابتها متعلق به کانونهای آذربایجانشرقی - اصفهان و شیراز است .  

2-     جمع آوری منابع آزمون  :

1.        دروس مورد آزمون در آزمون وکالت عبارتند از :

1-      قانون مدنی با ضریب 3

2-     آیین دادرسی مدنی با ضریب 3

3-     حقوق تجارت با ضریب 2

4-     حقوق جزا (عمومی و اختصاصی ) با ضریب 2

5-     آیین دادرسی کیفری  با ضریب 2

6-     اصول فقه با ضریب 1

2.       سوالات آزمون وکالت نص محور بوده و از متون قانونی و آرای وحدت رویه  طرح میشود طبق رویه سه سال اخیر سوالات اغلب از موارد زیر طرح شده اند :

1-      متون قانونی عام : اغلب سوالات از متن و محشای قوانین دروس اعلام شده طرح میشوند بنابراین شما در گام اول به منابع زیر  نیاز دارید :

1-      قانون مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان

2-     آیین دادرسی مدنی در نظم کنونی دکتر حیاتی

3-     حقوق تجارت در نظم کنونی دکتر دمرچیلی یا فرحناکیان

4-     حقوق جزا : قانون مجازات اسلامی  در نظم کنونی رضا شکری   (بعلت تغییر قانون فقط از ماده 498 به بعد )

5-     آیین دادرسی کیفری  ( برای این درس کتاب در نظم مناسبی وجود ندارد )

2-     متون قانونی خاص و آرای وحدت رویه :

1.         برای دستیابی به قوانین خاص و آرای وحدت رویه در کنار کتب در نظم کنونی از منابع زیر استفاده کنید

1-      جلد 1 مجموعه  تنقیح شده قوانین حقوقی روزنامه رسمی

2-     جلد 1 مجموعه  تنقیح شده قوانین کیفری روزنامه رسمی

2.       رویه سه سال اخیر آزمون  نشان می دهد که در آزمون وکالت قوانین جدید التصویب و آرای وحدت تصویب شده در سال آزمون از اهمیت زیادی برخوردار است برای اطلاع از از تصویب این قوانین حد اقل یک هفته یک بار به سایت معاونت حقوقی مجلس مراجعه نمایید .

3.      با اینکه سوالات آزمون وکالت نص محور بوده و از متون قانونی و آرای وحدت رویه  طرح میشود اما باید توجه داشت

ï      با توجه به ارتباط مواد قانونی باهم و اصل یادگیری متون قانونی با استفاده از مبانی داوطلب آزمون باید از منابع مناسب دکترین استفاده کافی ببرد

ï       در مواردی که از کتابهای در نظم و متون قانونی قادر به فهم مطلب نباشد به کتابهای مرجع کند

ï      وضعیت خاص درس اصول فقه ایجاب می کند که این درس از منابع دکترین مطالعه شود

ï      برخی قوانین کتب مناسب در نظم نیز ندارند

بنابراین تهیه منابع زیر می تواند این ضعفها را پوشش دهد:

1-       قانون مدنی

1.        اموال و اشخاص دکتر صفایی

2.        اعمال حقوقی دکتر کاتوزیان

3.       وقایع حقوقی دکتر کاتوزیان

4.       مختصر حقوق خانواده دکتر صفایی

/ 3 نظر / 2664 بازدید
ی نفر

سلام داداش: اگه ی نفر تو دوران تحصیل لیسانسش مشروط شده باشه میتونه شرکت کنه یا نه؟در ضمن در لایحه جدید وکالت چطور؟

المیرا

ممنون از راهنماییتون [لبخند]

سعیده

با عرض سلام و خسته نباشید، من فارغ التحصيل رشته کارشناسی حقوق گرایش ثبت هستم ولی رشته فوق دیپلم من کامپیوتر بوده میخواستم ببینم بنده میتونم در آزمون وکالت امسال شرکت کنم یا نه با توجه به اینکه در زمان کارشناسی یک ترم دروس مورد نیاز که باید در دوره کاردانی حقوق میخوندم رو گذروندم، با توجه به اینکه سال گذشته شایعه شده بود که کسانی که رشته فوق دیپلمشان با کارشناسی مرتبط نیست نمیتونن آزمون وکالت شرکت کنند، با تشکر